Företagarnas Roadshow 1 sep 2011

Den 1 september åkte Företagarna på ”Roadshow” runt i kommunen för att träffa företagarare och politiker. Moderaterna deltog självfallet och vi mötte upp husbilen vid Duvans företagsby i Tumba där vi bl.a. fick en rundvandring på Tumba Hälsocenter. Roadshowen avslutades med en gemensam lunch där också priset som årets företagare delades ut. Denna gång var det Stevos Storkök som kammade hem priset. Innan vi skiljdes åt blev det debatt om några aktuella frågor mellan Katarina Berggren (S) och Jimmy Baker (M). Bl.a. diskuterades företagsranking, infrastruktur/vägar/trafik, kommunal näringslivscoachning, mm. En viktig fråga som Företagarna efterlyste var ett införande av s.k. utmaningsrätt i kommunen. Något som vi moderater motionerat om tidigare men som S+V+MP avslagit i kommunfullmäktige.