Besök på Karsby International School

Idag besökte vi, Jimmy Baker & Stina Lundgren Karsby International School, som är en skola i Norsborg med internationell profil för årskurs F-9.
Vi fick möjlighet att träffa flera lärare samt några elever och hade bra diskussioner om skolan idag, samt dess framtid och visioner. Även en del frågeställningar och utmaningar som skolan har dök upp, självklart tar vi dessa med oss i framtida dialoger. Karsby hade en stark önskan att vi besökte skolan igen, för att delta på några lektioner, så eleverna kan få möjlighet att träffa de lokala politikerna på närmare håll, det ser vi fram emot. Våra verksamhetsbesök i kommunen är oftast väldigt uppskattade av såväl lärare och elever. Vi har och vi kommer att fortsätta besöka fler skolor och verksamheter framöver, då vi anser att dessa dialoger är mycket viktiga för oss.