Besök på Hela Människan och RIA

Vi var två moderater, Jimmy Baker och Willy Viitala, som besökte Hela Människan i Botkyrka/Salem för att få reda på lite mera om deras sociala verksamhet. Deras verksamhet, vars målgrupp är samhällets utsatta, beskriver de själva här.

Det blev en givande diskussion vad föreningen gör, vad man ser för problem och vad vi inom politiken kan hjälpa till med. Vi fick en visning av bl.a. deras Second Hand-verksamhet, som är nyöppnad, samt deras caféverksamhet (RIA) vars räkmackor för femtio kr var ett riktigt klipp! Tips: Man finns på Gröndalsvägen 20 i Tumba C.

Sammanfattningsvis så anser vi att den sociala ekonomin fyller en mycket viktig roll i att komplettera t.ex. socialförvaltningen och AKC i att räcka ut en hand till de i samhället som allra mest behöver den hjälpen.